جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

مشکل اصلی واشنگتن با ایران00 نظر

مشکل اصلی واشنگتن با ایران
سید حسن نصرالله: مشکل واشتگتن با ایران بر سر برنامه‌ی هسته‌ای نیست، بلکه خنثی شدن تمامی نقشه‌های آمریکایی- سعودی در منطقه، و شکست‌های پی در پی در عراق، لبنان و سوریه است.

 

 

سید حسن نصرالله: مشکل واشتگتن با ایران بر سر برنامه‌ی هسته‌ای نیست، بلکه خنثی شدن تمامی نقشه‌های آمریکایی- سعودی در منطقه، و شکست‌های پی در پی در عراق، لبنان و سوریه است.


«سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: آنچه که در منطقه اتفاق می‌افتد درحقیقت یک طرح و نقشه‌ی آمریکایی- سعودی است که در عراق و لبنان با شکست مواجه شده است درحالی که در سوریه هم جنگ، روزهای پایانی خود را می‌گذراند.

سیدحسن نصرالله در طی یادواره‌ی شهادت برخی از مقامات عالی‌رتبه‌ی حزب‌الله گفت: مشکل واشنگتن با ایران برنامه‌ی هسته‌ای آن نیست بلکه " خنثی شدن و شکست خوردن نقشه‌های آمریکایی- سعودی در منطقه است."

سید نصرالله اضافه کرد که تصمیم‌های سران آمریکایی برای مجازات حزب‌الله "بسیار فراتر از لبنان بوده است، آنها بعد از ناتوانی در به ثمر رساندن اقدامات امنیتی و تبلیغاتی خود، می‌خواهند آنهایی را که در برابر تحقق اهدافشان ایستادگی کرده‌اند را مجازات کنند."

حزب‌الله حامی اصلی دولت لبنان برای "جدایی اوضاع داخلی از تأثیرات مجازات‌های صادر شده از سوی ایالات متحده است". بنابه گفته‌ی سید حسن نصرالله "قانون نمی‌تواند جلودار مواضع حزب‌الله علیه سلطه‌ی آمریکا در منطقه باشد."

سیدحسن تأکید داشت که "دلیل اینکه آمریکایی‌ها از «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان خشمگین شده‌اند این است که: " میشل عون تابع سفارت آمریکا در «عوکر» نیست و شخصیتی وطن‌پرست دارد و گفته‌های سران آمریکایی در حق این شخص به هیچ عنوان در او تأثیر نمی‌گذارد". همچنین اضافه کرد:" دستی که برای آسیب به لبنان دراز شود، قطع می‌گردد ولی ما خواستار صلح و امنیت و اجرای انتخابات در زمان مقرر آن هستیم و همواره از گفتگو پشتیبانی می‌کنیم."

دبیرکل حزب‌الله گفت امنیت و صلح اقلیمی زمانی محقق می‌شود که عربستان سعودی به کناری بنشیند و دست از حمایت گروه‌های وهابی بردارد. ریاض و همکارش تل‌آویو همواره باعث ناامنی منطقه شده‌اند؛ همچنین این عربستان سعودی است که امنیت و آرامش را از مردم یمن، بحرین، عراق و پاکستان سلب کرده است.

حسن نصرالله درباره‌ی امنیت منطقه گفت:" حزب‌الله از جمله عوامل اساسی برای تحقق امنیت و آرامش حقیقی برای مردمان و دولت‌های منطقه است و این درحالی است که اسرائیل، آمریکا و عربستان سعودی، از جمله تهدید کننده‌های پایداری خاورمیانه به‌شمار می‌آیند."

این سخنان نصرالله، در نقد پیام توییتری «ثامر السبهان» وزیر دولت سعودی در امور خاورمیانه بوده است که نوشته بود:" مجازات‌های آمریکا بر ضد گروه تروریستی حزب‌الله، بسیار خوب ارزیابی می‌شود؛ ولی راه حل پایانی، در هم‌پیمانی کشورهای دوست برای ایستادگی در برابر همکاران حزب‌الله است تا بتوان امنیت و پایداری را به منطقه بازگرداند."

سیدحسن نصرالله پیام‌های السبهان را "سخنانی مثبت" ارزیابی کرد زیرا در آن، این مفهوم نهفته است که "حزب‌الله لبنان یک گروه قدرتمند و فرا اقلیمی است و بدون یک هم‌پیمانی سفت و سخت نمی‌توان با آن مقابله کرد." و افزود:" حزب‌الله بسیار بزرگ‌تر از آن است که السبهان و رئسایش بوسیله یک هم‌پیمانی محلی بتوانند کاری از پیش ببرند، به همین دلیل همواره درخواست کمک‌های بین‌المللی می‌کنند.. عربستان سعودی و حکامش نیز نمی‌توانند برعلیه ما کاری انجام دهند. آنها فقط در رسانه‌ها می‌توانند به ما حمله کنند".

دبیرکل حزب‌الله لبنان اشاره‌ای به جنگ با داعش داشت و گفت:" جنگی که در آن برادرانمان به شهادت رسیدند، جنگی است که تا نابودی و پاک شدن زمین از لوث دواعش ادامه خواهد داشت. اگر داعش را به‌حال خود بگذاریم دوباره به ما حمله‌ور خواهد شد، زیرا تنها وظیفه‌ی داده شده به داعش همین است."

دبیرکل حزب‌الله در ادامه اضافه کرد:" هیچ راه حلی برای داعش وجود ندارد مگر آنکه منطقه از وجود آنها پاکسازی شود، این درحالی است که مساحت جغرافیایی تحت تصرف آنها بسیار تنگ شده و نباید از جنگ با آنها دست برداشت زیرا آنها مثل یک غده‌ی سرطانی برای بازگشت به لبنان نقشه می‌کشند. به همین دلیل باید جنگ را به انتها برسانیم و این در زمانی است که سران آمریکایی مشغول سنگ اندازی برای بلند کردن عمر داعش هستند".


رأي الیوم 

ترجمه: عماد ایزدپناه


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

پیام بگذارید

نظرات ( 0 )