جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

ماجراهای ترامپ و تمدید برجام!00 نظر

ماجراهای ترامپ و تمدید برجام!
دونالد ترامپ تلاش می‌کند سرنوشت برجام را به‌وسیله‌ی تصمیم‌های کودکانه‌اش بدست بگیرد. تصمیم‌هایی که آشکارا متن و روح این توافق بین‌المللی را نقض می‌کنند. با تمامی این احوال، ترامپ مجبور شد باز هم تحریم‌های ضد انسانی آمریکا بر علیه ایران را برای چهار ماه دیگر تعلیق کند، اما این بار طی بیانیه‌ای که از سوی وزارت خزانه‌داری این کشور قرائت شد، محدودیت‌های جدیدی علیه ایران، و به بهانه‌ی نقض حقوق بشر و برنامه‌های دفاعی-موشکی ایران اعمال شده است.

 

 

دونالد ترامپ تلاش می‌کند سرنوشت برجام را به‌وسیله‌ی تصمیم‌های کودکانه‌اش بدست بگیرد. تصمیم‌هایی که آشکارا متن و روح این توافق بین‌المللی را نقض می‌کنند. با تمامی این احوال، ترامپ  مجبور شد باز هم تحریم‌های ضد انسانی آمریکا بر علیه ایران را برای چهار ماه دیگر تعلیق کند، اما این بار طی بیانیه‌ای که از سوی وزارت خزانه‌داری این کشور قرائت شد، محدودیت‌های جدیدی علیه ایران، و به بهانه‌ی نقض حقوق بشر و برنامه‌های دفاعی-موشکی ایران اعمال شده است.

این محدودیت‌های جدید، چهارده شخص و مؤسسه‌، منجمله رئیس قوه قضائیه را در بر می‌گیرد.

ترامپ تأکید داشت که این دفعه - مانند دفعه‌های پیشین-‌ آخرین باری خواهد بود که سیستم تحریم‌ها را علیه ایران تعلیق می‌کند؛ مگر اینکه تمامی عیوب و نواقص این معاهده رفع گردد. همچنین درباره لزوم بازنگری برجام سخن به میان آورد و انتظار دارد که جامعه‌ی بین‌الملل، تمامی مراحل طی شده برای این تفاهم پیچیده را از نو و از مربع اول طی کند.

سویی دیگر جمهوری اسلامی ایران معتقد است که سخنان ترامپ در خصوص توافق هسته‌ای کاملا مخالف بندهای ذکر شده در آن است. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنش به سخنان ترامپ در یک پیام توییتری نوشت: تلاش‌های ترامپ برای متزلزل کردن برجام کاملا بیهوده است؛ همچنین در ادامه آقای ظریف تأکید داشت که ایالات متحده بجای تکرار حرف‌های سابق، بهتر است که به این توافق پایبند باشد، همان‌گونه که ایران پایبند است.

از سویی دیگر رهبر انقلاب سخنان ترامپ را خنده‌دار خواندند و شخصیت ترامپ را غیر متوازن توصیف کردند و وعده دادند که حتما جواب مناسبی به این نمایش‌های جنون‌آمیز داده خواهد شد. رهبر انقلاب تأکید داشتند که ملت ایران در برابر تداخل‌ها و تهدیدهای واشنگتن دست بسته نخواهد بود.

در همین زمینه سران جمهوری اسلامی ایران گزینه‌های روی میز را مورد بررسی قرار دادند و حق جواب‌گویی به این دست سیاست‌های واشنگتن را برای خود محفوظ دانستند.

هیمن حین، اتحادیه اروپا و سه کشور فرانسه، انگلستان و آلمان به این نقطه نظر رسیدند که باید از برجام و حق استفاده‌ی اقتصادی ایران از این توافق، حمایت جدی بعمل آورد.

اکثر ناظران سیاسی در برابر تصریحات ترامپ ایستادند و سخنان این رئیس جمهور را به باد سخره گرفتند؛ به این دلیل که ترامپ بعد از هر تمدید، فوراً پشت تریبون می‌رود و می‌گوید که این آخرین باری است که این توافق تمدید می‌شود و در نهایت سری بعد نیز برجام را تمدید می‌کند. البته خود ترامپ و سران آمریکایی خوب می‌دانند که پشت کردن به توافق هسته‌ای ایران بسیار خطرناک است و شدیدا مخالف قوانین بین‌المللی است و نهایتا این کشور را به‌طور فزاینده‌ای گوشه‌گیر خواهد کرد.

این درحالی است که اتحادیه اروپا برجام را مثبت دانسته است و در این راستا کشور ایتالیا برای اولین بار خط اعتباری به ارزش پنج میلیارد یورو برای ایران بازگشایی نموده است.

در نتیجه این فعل و انفعالات نه‌تنها دولت آمریکا و رأس هرم تصمیم گیری آن یعنی دونالد ترامپ، در نوک پیکان عدم تعهد به توافق‌های بین‌المللی قرار می‌گیرند، بلکه از نظر جامعه‌ی اروپایی نیز، آمریکا تبدیل به تهدیدی برای امنیت و صلح بین‌الملل شناخته می‌شود. ولی در نقطه مقابل کشور ایران به تمامی تعهد‌های خود پایبند بوده و روز به روز اقبال بیشتری از سوی جامعه‌ی جهانی پیدا می‌کند. 

از اینجاست که ناظران و مراقبان سیاسی به این نتیجه رسیدند که این دست تصمیم‌های ترامپ نشان از افسار گسیختگی کامل سیاست‌های آمریکا در مرحله‌ی اول، و در مرحله‌ی دوم عدم توان و شکست‌های پی در پی در حل و فصل مسائل بین المللی به صورت سالم و قانونی است.


رأی الیوم

عماد ایزدپناه 


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

پیام بگذارید

نظرات ( 0 )