جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

قمارباز بازنده... حقیقت تلخ بن سلمان00 نظر

قمارباز بازنده... حقیقت تلخ بن سلمان
طرح دیگر بن سلمان هم درحال متلاشی شدن است. آن هم نشان دادن خود به عنوان مدافع حقوق زنان است. این درحالی است که سازمان عفو بین‌المللی حمله گسترده‌ای برای آزادی 8 زن و 4 مرد دستگیر شده در عربستان سعودی، انجام داده است.

 


 

 

 

روز شنبه از سوی «دیوید هیرست» سردبیر پایگاه اینترنتی «میدل ایست آی» مقاله‌ای منتشر شد که در آن از توهم‌های اقتصادی و اصلاح اجتماعی محمد بن سلمان به عنوان حباب یاد کرده بود.

هیرست در این مقاله گفت: "حباب‌ها یکی پس از دیگری درحال ترکیدن هستند". تصمیم‌های بزرگ محمد بن سلمان، مانند ابتکار عمل‌هایی که برای خالی کردن قراردادها از فساد و بیرون آمدن مملکت از اقتصاد تک بعدی و از همه مهمتر شناخته شدن وی به عوان عامل ترامپ در خاورمیانه، تک به تک در حال ناپدید شدن در صحرا هستند.

هیسرت اضافه کرد که اگر هیاهو‌ها و تعارفات موجود حول بن سلمان را کنار بزنیم، تنها از او "شاه‌زاده‌ای 32 ساله‌ باقی می‌ماند، با خانواده‌ای که آماده‌ی انتقام از او بدلیل اهانت‌هایش هستند؛ و از آن سو اقتصادی که شدیدا بر نفت تکیه دارد، و سرمایه‌هایی که در حال فرار از این مملکت هستند". این نویسنده اشاره دارد که "این نه نسخه‌ای شفا دهنده برای استقرار، و نه برای اصلاح است".

هیرست در ادامه به نکته مهمی اشاره می‌کند و آن هم فروپاشی یکی از مهم‌ترین طرح‌های بن سلمان برای اصلاحات اقتصادی است. این شاه‌زاده برنامه‌ریزی کرده بود که با وارد کردن و فروختن تنها 5 درصد از شرکت عظیم آرامکو در بورس، بتواند مبلغی معادل با 100 میلیارد دلار جمع‌آوری کند. اما بر اساس گزارش‌های رسیده از رویتزر، تمامی افرادی که در پشت این طرح بودند از کار بی کار شده‌اند و وارد کردن آرامکو به بازار بورس تا اطلاع ثانوی ملغی گردیده است.

هیرست در این مورد افزود، با وجود نفی وزیر انرژی عربستان از ملغی شدن ورود این ابر شرکت به بورس، گفت: " ما منتظر زمان و شرایط مناسب هستیم"، ما کسی را اغفال نمی‌کنیم.

هیرست از استمرار قلع و قمع‌های داخلی عربستان سعودی سخن گفت و ادامه داد: بازداشت‌های سیاسی همچنان در این مملکت ادامه دارد، و آخرین آنها بازداشت امام و خطیب مسجد الحرام «الشیخ صالح آل طالب» است که در نوع خود اولین بار است که امام و یا خطیبی از مکه دستگیر می‌شود. هیرست در این مورد نیز ادامه داد: خطبه نماز جمعه آل طالب به هیچ عنوان حاوی انتقادی مستقیم از خانواده‌ی حاکمه نبوده بکله به طور عمد کاملا در پرده‌ای از ابهام سخن گفته است. آل طالب در این خطبه نماز جمعه گفته بود: " در اسلام واجب است که در اماکن عمومی جلوی شر و پلیدی گرفته شود". بازداشت این شخص نشان دهنده میزان توهم بن سلمان در مخاطب قرار گرفتن است.

هیرست گفت، طرح دیگر بن سلمان هم درحال متلاشی شدن است. آن هم نشان دادن خود به عنوان مدافع حقوق زنان است. این درحالی است که سازمان عفو بین‌المللی حمله گسترده‌ای برای آزادی 8 زن و 4 مرد دستگیر شده در عربستان سعودی، انجام داده است. این دست‌گیری‌ها در مدت زمان کوتاهی بعد از آزاد شدن رانندگی زنان و بدون هیچ اتهامی اتفاق افتاد.

نقطه تاریک دیگری در پرونده بن سلمان وجود دارد و آن هم درخواست مدعی عام برای اعدام «اسراء الغمغام» فعال حقوق بشر است  که تمامی گناهش همراهی در اعراض‌های مردمی برای بازیابی حقوق شیعه و مستند سازی و نشر آن بر روی فضای مجازی است.

هیرست معتقد است که مشکلاتی که ترامپ بوجود می‌آورد، شدیدا بر بن سلمان اثر منفی می‌گذارد. و آن هم به این دلیل که این شاه‌زاده‌ی جوان بر اسب چموش ترامپ شرط‌ بندی کرده است. وی در حمایت زود هنگام از ترامپ در دوران رقابت‌های انتخاباتی و با خرید میلیاردها دلار اسلحه از او، خود را با طناب پوسیده‌ی ترامپ به چاه بی سر و تهی انداخته است.

 


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

پیام بگذارید

نظرات ( 0 )