جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

سهم نخبگان ایرانی خارج از کشور در تولید اقتصاد دانش‌بنیان00 نظر

سهم نخبگان  ایرانی خارج از کشور در تولید اقتصاد دانش‌بنیان
تحولات در عرصه‌ی فناوری، نوع نگرش به اقتصاد را هم دچار یک بازتعریف جدی قرار داه است. در حالی که در گذشته وجود منابع‌زیر زمینی، معادن، چاه‌های نفت و شرایط اقلیمی، هم‌چون دسترسی به آب‌های آزاد و ...، به عنوان عامل ارزیابی برای ثروت ملی یک کشور محسوب می‌شد امروزه اما فاکتور اساسی در توسعه‌ی اقتصادی به توسعه‌ی ذهنی یک جامعه و یا به عبارت بهتر توسعه‌ی منابع انسانی باز تعریف شده است؛ به گونه‌ای که سایر این منابع به نسبت این مقوله از اهمیت بسیار کم‌تری برخوردار شده است.

 

 

محمد پهلوان

تحولات در عرصه‌ی فناوری، نوع نگرش به اقتصاد را هم دچار یک بازتعریف جدی قرار داه است. در حالی که در گذشته وجود منابع‌زیر زمینی، معادن، چاه‌های نفت و شرایط اقلیمی، هم‌چون دسترسی به آب‌های آزاد و ...، به عنوان عامل ارزیابی برای  ثروت ملی یک کشور محسوب می‌شد امروزه اما فاکتور اساسی در توسعه‌ی اقتصادی به توسعه‌ی ذهنی یک جامعه و یا به عبارت بهتر توسعه‌ی منابع انسانی باز تعریف شده است؛ به گونه‌ای که سایر این منابع به نسبت این مقوله از اهمیت بسیار کم‌تری برخوردار شده است.  آن‌چه امروز  از آن به اقتصاد دانش‌بنیان یاد می‌شود دقیقا بر اساس این رویکرد از تعریف اقتصاد است که سهم به سزایی در توسعه‌ی اقتصادی دنیای امروز دارد. در این نوع از اقتصاد که برپایه‌ی توسعه‌ی فناوری‌های نوین چون فناوری اطلاعات توسعه می‌یابد، و بسیاری از رشته‌های آن را این نوع از فناوری مورد پوشش قرار می‌دهد، دیگر منابع اولیه‌ی سنتی کاربردی ندارد و این ذهن انسان است که ارزش افزوده ایجاد می‌کند. این ماجرا فصل بزرگی را هم در اسناد بالادستی به خود اختصاص داده است. به طوری‌که در سند چشم انداز پیش بینی شده که ایران در سال ١٤٠٤ به « جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه دست یافته و برخوردار از دانش پیشرفته و توانا در تولید علم و فناوری»باشد.  همچنین مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی نیز بدان اشاره داشته اند و یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی را ایجاد چنین پایگاهی از اقتصاد  که بتواند در عمل« افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش بنیان در منطقه » را برآورده سازند، مدنظر قرار گرفته داده‌اند. و باز در تدوین سیاست‌های کلی علم و فناوری هم «توسعه صنایع و خدمات مبتنی بر علوم و فناوری های جدید و حمایت از تولید و صادرات محصولات دانش بنیان» مورد توجه است. هم‌چنین در سیاست های کلی برنامه ششم، بندهای مختلفی به تولیدات صنعتی و فناوری‌های پیشرفته که بر اساس اقتصاد دانش بنیان شکل گرفته، اشاره شده است.  با وجود تمامی این اسناد بالادستی، اما گزارش‌هایی که از منابع رسمی اعلام می‌شودنرسی‌های بسیار بالایی در تحقق این نوع از اقتصاد در کشور ما دارد. نمونه را، بانک جهانی در شاخصی تحت عنوان اقتصاد دانش‌ بنیان حدود 160 کشور در سطح دنیا را مورد ارزیابی قرار داده است که جایگاه کشورمان در این فهرست در رتبه 94 است. این در حالی است که بر اساس همین شاخص‌ها سال که این رتبه‌بندی صورت پذیرفته است از سال 2000 تا سال 2012 کشورمان تنها  یک رتبه ارتقا را در شاخص اقتصاد دانش‌ بنیان طی کرده است. نکته عجیب در این ماجرا آن‌جاست که محور این ارزیابی‌ها بر مبنای توان علمی موجود در یک کشور میزان نوآوری و دستیابی به فناوری در جهت توسعه دانش‌بنیان آن کشور است که جایگاه کشور ما در این رده‌بندی در  بین  بنیان‌های  اقتصاد  دانش بنیان،  روند موفقی داشته است. کشورمان به لحاظ تحصیلات به مفهوم عمومی آن در جایگاه 97ام و تحقیق و پژوهش در جایگاه 59ام جهان در بین 

145کشور قرار دارد. همین سنجه نشان می‌دهد که به همان اندازه که ما در انباشت و توسعه‌ی  دانش در کشور موفق بوده‌ایم، اما در تخصیص آن ناتوان هستیم. به طوری که بنیان نوآوری در شاخص‌هایی مانند خلق دانش جایگاه 24ام در بین 144کشور هستیم؛ اما در تاثیر دانش و انتشار آن بسیار نامطلوب عمل کرده‌ایم و نتوانسته‌ایم جایگاهی درخور داشته باشیم درحالی که کشوری همانند ترکیه که به عنوان رقیب ما در منطقه محسوب می‌شود، روند عکسی را در این زمینه طی کرده است. چنین ترسیمی از افق علمی کشور دقیقا گویایی چرایی رشد یک پله‌ای در عرصه دانش‌بنیان در طول 12 سال است و نشان‌گر آن است که در سیستم‌های آموزشی ما تا چه اندازه به علم بدون پشتوانه‌ی تبدیل به کالا توجه می‌شود. اما پرسش این است که چگونه می‌توان این معضل را حل نمود و کاتالیزور شکل‌گیری اقتصاد دانش‌بنیان و حلقه‌ی مفقوده آن چیست؟ قدر مسلم پاسخ به این سوالات کار ساده آی نیست و  حل بخشی از آن را باید در بروکراسی‌های پیچیده‌ی موجود که کم‌تر مناسبتی با جهان پویای امروز دارد جست‌و‌جو کرد، که روزامد کردن سیستم‌های مدیریتی دانشگاه‌ها از جمله‌ی آن است. اما اگر مبنای اقتصاد امروز منابع انسانی باشد، کشور ما ایران پتانسیل بسیار عظیمی از این منابع انسانی را دارد که به هر دلیلی به خارج از کشور کوچ کرده‌اند و تولیدگر منابع عظیمی از ثروت در آن سوی آب‌ها و مرزها هستند که اتفاقا هر روز خواب میهن می‌بینند و دلشان برای توسعه‌‌ی آن می‌تپد و می‌خواهند دانش خود را در اختیار این ملت و این آب و خاک قرار دهند. بخش عمده‌ای از این جمعیت چند میلیونی در سطح اول شرکت هایی قرار دارند که پیشرانه‌ی توسعه‌ی فرداهاست. پرواضح است که استفاده از این منبع ثروت آسان تا چه اندازه می‌تواند موجبات تسریع در هر روندی که منجر به توسعه سریع این کشور باشد را فراهم خواهد ساخت. امری که اگرچه این روزها از سوی دوستان دفتر فناوری، بنیاد ملی نخبگان، نهاد رهبری و ... مورد عنایت ویژه قرار گرفته است اما  به نظر می‌رسد سطح کاری که انجام می‌شود با آن‌چه که باید انجام شود بسیار زیاد است. یا علی


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

پیام بگذارید

نظرات ( 0 )