جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

درحالی که اسرائیل صدها تظاهر کننده غیر مسلح را می‌کشد، جرار کوشنر در اورشلیم از صلح صحبت می‌کند00 نظر

درحالی که اسرائیل صدها تظاهر کننده غیر مسلح را می‌کشد، جرار کوشنر در اورشلیم از صلح صحبت می‌کند
روز دوشنبه در سال‌گرد هفتاد سالگی تأسیس رژیم صهیونیستی، روزی که 750 هزار نفر از مردم فلسطین از سرزمین‌های خود بیرون رانده شدند و در پشت سیم‌های خاردار غزه، ارتش اسرائیل بسیاری از جوان‌های معترض فلسطینی را به خاک و خون کشید. اعتراض جوانان فلسطینی برای انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم بود.

 

 

روز دوشنبه در سال‌گرد هفتاد سالگی تأسیس رژیم صهیونیستی، روزی که 750 هزار نفر از مردم فلسطین از سرزمین‌های خود بیرون رانده شدند و در پشت سیم‌های خاردار غزه، ارتش اسرائیل بسیاری از جوان‌های معترض فلسطینی را به خاک و خون کشید. اعتراض جوانان فلسطینی برای انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم بود.

درحالی که همچنان زد و خورد ادامه داشت، وزارت دفاع اسرائیل سعی می‌کرد که صدها تظاهر کننده را مقصر بداند. این وزارت خانه طی یک توییت اعلام کرد:" آشوبگران درحال پرتاب مواد منفجره به سوی نیروهای امنیتی و دفاعی ما هستند، آنها با هدف آتش زدن زمین‌های اسرائیل مواد آتش‌زا به سمت نیروهای دفاعی ما پرتاب می‌کنند. نیروهای ما هم برای پراکنده کردن آشوبگران طبق استانداردهای بین‌المللی با آنها برخورد می‌کنند."

فیلم‌های مستند منتشر شده این اعتراضات در پایگاه‌های اینترنتی نشان می‌دهد که بعضی از معترضین فلسطینی سنگ و چوب‌های مشتعل به سمت فنس‌های نوار غزه پرتاب می‌کنند. اما برخلاف سربازان اسرائیل، همه آنها غیرمسلح بودند و هیچ‌کدام نتوانستند از مرزها عبور کنند. حتی بعضی از قربانیان فاصله‌ی معنی‌داری با فنس‌های مرزی داشته‌اند.

شریف عبدالقدوس خبرنگار مستقل رادیو پی بی اس گزارش می‌دهد:" صدها تن از مردان و زنان و کودکان به سمت فنس‌های نواز غزه در حرکت هستند. شاهد صحنه‌ای شدیدا سوررئال هستیم. جمعیت زیادی که اکثر آنها را مردان جوان و پسربچه‌ها تشکیل می‌دهد در کنار سه ردیف سیم خاردار درحال شعار دادن هستند. این درحالی است که چند ده متر آن‌طرف‌تر، سربازان اسرائیلی بر روی تپه‌های شنی، ریز سایه‌بان ایستاده‌اند بعضی از آنها هم درون جیپ‌ها قرار دارند. آنها به مردم تیراندازی می‌کنند. تک تیراندازها به وضوح به مردم شلیک می‌کنند. من افرادی را می‌بینم که زخمی شده‌اند، آنها حتی به سیم‌های خاردار نیز نزدیک نیستند. بسیاری از مردم بر اثر اصابت گلوله در اندام‌های تحتانی درحال خونریزی شدید هستند. من یک شخص را دیدم که گلوله جنگی به گلوگاهش اصابت کرده بود. تعداد مصدومین اعلام شده بسیار نامتفارن است. سازمان‌های رسمی بهداشت در غزه تا الان خبر از 52 نفر کشته و بیش از 1700 زخمی داده است". 

از آن سو گروه‌های حقوق بشری شدیدا اعمال نیروهای اسرائیلی را محکوم کردند. در روز دوشنبه سازمان عفو بین‌الملل در یک توییت اعلام کرد:" ما شاهد خشونت و نقض صریح حقوق بشر هستیم. 52 نفر کشته تأیید شده و تعداد زخمی‌های به بالای 2000 نفر رسیده است که اکثر آنها کودک و کم سن و سال بوده‌اند که هدف گلوله‌های جنگی قرار گرفته‌اند".

درحالی که زد و خورد سنگین در نواز غزه ادامه داشت، سران بلند پایه آمریکا و اسرائیل به مناسبت بازگشایی سفارت آمریکا در اورشلیم، درحال برگزاری جشن بودند.

در غیاب دونالد ترامپ، نمایندگی آمریکا بر عهده دخترش ایوانکا و دامادش جرار کوشنر بود. کوشنر در تمام طول مراسم در کنار نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتنیاهو نشسته بود، شخصی که دوستی و ارتباط دیرینه‌ای با خانوانده کوشنر داشته است و دارد.

در این جشن نتنیاهو تصریح کرد که امروز روز با شکوهی است. کوشنر هم در یک نطق که ترکیبی از تکه کلام‌های غیر رسمی بود از پدرزنش برای تحقق وعده‌ی انتخاباتی خود برای انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، تجلیل و قدردانی کرد. در این نطق کوشنر تاکید داشت که اسرائیل قدرت بی‌کران آزادی و آرامش را محقق کرده است.

کوشنر علی‌رغم محکومیت کشورهای دیگر برای تغییر مکان سفارت آمریکا به اورشلیم، کشور ایران را مورد انتقاد قرار داد و گفت: " جشن امروز، از التزام ما برای برقراری صلح و آرامش نمی‌کاهد". وی همچنین با بی‌پروایی تمام افزود:" صلح و صفا در دسترس ماست".

در مورد نقشه‌ی صلح ترامپ هم طی یک سال گذشته خبری به رسانه‌ها نرسیده. نه از دامادش به همراه «جیسون گرین بلات» فرستاده سیاسی ترامپ به خاورمیانه خبری شد؛ و نه هیچ نشانه‌ای از انتقاد در مورد اجازه هدف قرار دادن شهروندان غیرمسلح توسط نیروهای ارتش اسرائیل به گوش می‌رسد.

گلوبال ریسرچ 


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

پیام بگذارید

نظرات ( 0 )