جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

خواب آشفته دشمن برای ایران00 نظر

خواب آشفته دشمن برای ایران
اتفاقات با سرعت حیرت‌ آوری پشت سر هم از راه می‌رسند و ایران و جهان را در شرایط بحران و بی‌ثباتی قرار می‌دهند. در سنای آمریکا قانونی به تصویب می‌رسد که حتی عنوانش تحریک کننده است؛ قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده ایران. رکس تیلرسون پس از سال‌ها مجددا از تغییر رژیم در ایران سخن می‌گوید و تاکید می‌کند که ایالات متحده از عناصر داخلی برای دگرگونی نظام اسلامی حمایت می‌کند. هر تحلیلگر آگاهی متوجه می‌شود که اگر حقیقتا مقامات آمریکا چنین نقشه‌ای داشته باشند، هیچ‌گاه به وضوح قصد خودشان را بیان نمی‌کنند. پس هدف از بیان چنین حرف‌هایی چیست؟ مسلما ضرورتی بزرگ‌تر موجب شده که چنین سخنانی بیان شوند.

 


اتفاقات با سرعت حیرت‌ آوری پشت سر هم از راه می‌رسند و ایران و جهان را در شرایط بحران و بی‌ثباتی قرار می‌دهند. در سنای آمریکا قانونی به تصویب می‌رسد که حتی عنوانش تحریک کننده است؛ قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده ایران. رکس تیلرسون پس از سال‌ها مجددا از تغییر رژیم در ایران سخن می‌گوید و تاکید می‌کند که ایالات متحده از عناصر داخلی برای دگرگونی نظام اسلامی حمایت می‌کند. هر تحلیلگر آگاهی متوجه می‌شود که اگر حقیقتا مقامات آمریکا چنین نقشه‌ای داشته باشند، هیچ‌گاه به وضوح قصد خودشان را بیان نمی‌کنند. پس هدف از بیان چنین حرف‌هایی چیست؟ مسلما ضرورتی بزرگ‌تر موجب شده که چنین سخنانی بیان شوند. به خصوص که یک هفته قبل از بیان این سخنان، وزیر خارجه ایالات متحده گفته بود که مشغول تدوین سیاست‌های کشورش در مقابل ایران هستند و به زودی این سیاست‌ها را در اختیار رئیس‌جمهور قرار خواهند داد. پس مشخص بود که سخنان رکس تیلرسون به طور ناخواسته و از روی سهل‌انگاری بیان نشده است. نکته دیگر این که ترامپ و کل کابینه و مشاورانش مدام در حال اقدامات تحریک کننده در قبال ایران هستند. وضع قانون منع ورود اتباع ایرانی به ایالات متحده و قانون جدید تحریم‌های ایران فقط برخی از این اقدامات هستند. بیان مواضع تحریک‌آمیز نیز بخش دیگری از استراتژی دولت ترامپ است برای این که ایران را به بازی دلخواه خودشان بکشانند. اخیرا به طور صریح مواضع دولت آمریکا از زبان وزیر خارجه‌اش بیان شد. آنان گفتند که اجرای دقیق برجم توسط ایران، دولت ایالات متحده و دولت اسرائیل را به شک انداخته که حتما این توافق‌نامه به نفع ایران است که به راحتی آن را اجرا می‎کند. مقامات صهیونیست می‌گویند توافق برجام به اندازه کافی ایران را از شرایط ساخت بمب هسته‌ای دو نکرده و اگر ایرانی‎ها اراده کنند در اندک زمانی می‌توانند بمب مورد نظرشان را طراحی کنند و بسازند. این سخنان به شدت تحریک کننده است و هر ناظری متوجه می‌شود که مقصود از بیان این سخنان این است که ایرانی‌ها برجام را نقض کنند و در واقع هزینه نقض برجام به گردن ایران بیفتد. دونالد ترامپ در ابتدای روی کار آمدنش و حتی در تبلیغات انتخاباتی مدام از پاره کردن توافق برجام سخن می‌گفت. اما حالا که ساکن کاخ سفید شده، کمی و فقط کمی دست به عصاتر قدم برمی‌دارد. مشاورانش به او گفته‌اند که او در تمام معهدات بین‌المللی میراث‌دار دولت‌های قبلی ایالات متحده است و نمی‌تواند طوری عمل کند که گویی تاریخ را به نقطه صفر بازگردانده است. او باید به توافقات دولت‌های قبلی آمریکا پایبند باشد. بنابراین دونالد ترامپ و دولتش هنوز هم آرزوی پاره کردن توافق‌نامه برجام را به کلی از سر بیرون نکرده‌اند، اما امیدوارند که ایرانی‌ها اقدام به پاره کردن این توافق‎نامه کنند. برای این منظور دست به هر کاری می‌زنند. از بی‌توجهی به مفاد برجام گرفته تا نقض عملی برخی از بندهای توافق‌نامه تا به زبان آوردن سخنان تحریک‌آمیز.

همه این‌ها ذهن تحلیل‌گران را به یک سمت می‌برد. ایالات متحده می‌خواهد ایران را به یک جنگ بکشاند. ایران در این سه دهه پس از جنگ به خوبی زیرساخت‌ها را مهیا کرده و راه‌ها، نیروگاه‌ها، دانشگاه‌ها، راه‌آهن و مترو و ناوگان حمل و نقل عمومی و ترانزیتی و... خودش را به جای خوبی رسانده است. از طرفی ملتی یکپارچه دارد که همه پشت سر همدیگر و گوش به فرمان رهبرشان ایستاده‌اند. ضمن این که نیروهای مسلح مجهزی دارد که در چند سال اخیر نبوغ و شجاعت خودش را در میادین جنگ عراق و سوریه به نمایش گذاشت. توان موشکی ایران هنوز نیروی خفته‌ای است که فقط اخیرا گوشه کوچکی از این توان برای گوشمالی تروریست‌های داعش مجال ظهور و بروز یافت. چنین توان بالقوه‌ای در قلب خاورمیانه و بیخ گوش صهیونیست‌ها، یک تهدید جدی برای اسرائیل و تمامی هم پیمانان ایالات متحده است. پس باید این توان نابود شود. درگیر شدن ایران در یک جنگ، حتی اگر به نابودی جمهوری اسلامی منجر نشود، این توان بالا را نابود خواهد کرد و این همان چیزی است که آمریکا و اسرائیل و اذنابشان در منطقه در آرزوی آن هستند.

اگر جنگی دربگیرد، جمهوری اسلامی قطعا برنده نهایی خواهد بود. چنین جنگی طولانی نخواهد بود. اما کشور ما هنوز در حال بازسازی صنعت و اقتصاد و زیرساخت‌هایش است و درگیر شدن در یک جنگ، حتی اگر یک هفته به طول انجامد، موجب تخریب زیرساخت‌هایی است که در سی سال بعد از جنگ با وجود تحریم‌های سنگین و با خون دل فراهم کرده‌ایم. این همان چیزی است که آمریکا به دنبال آن است؛ همان چیزی که صهیونیست‌ها و سعودی‌ها مدام از مقامات کاخ سفید مطالبه می‌کنند. همان چیزی که ما باید از آن پرهیز کنیم و تاکنون با تدابیر رهبر انقلاب و مسئولان در آن موفق بوده‌ایم.

اما تا ایرانی‌ها متحد هستند و رهبر و رئیس‌جمهور و باقی مسولین و مردم در کنار یکدیگر هستند، چنین رویایی تعبیر نخواهد شد. پس ابتدا باید صفوف فشرده مقاومتشان را درهم شکست. این جا است که معنای سخنان رکس تیلرسون مشخص می‌شود. دشمن وقتی بخواهد از جاسوسان و نفوذی‎ها حمایت کند، این نقشه را صریحا بیان نمی‌کند و پشت عواملش را خالی نمی‌کند. پس وقتی می‌گوید نقشه‌اش حمایت از عناصر داخلی برای تغییر مسالمت‌ آمیز نظام است، باید پس پشت سخنانش را دید و شنید؛ او مقصودی جز این ندارد که اختلاف بیندازد و میانه مسئولین را به هم بزند و آنان را به جان هم بیندازد. آن وقت است که می‎تواند امکان پیروزی خودش را بالا ببرد و با خیال راحت متوسل به زور شود. کمی هوشمندی و پرهیز از هیجانات می‌تواند به صفوف مستحکم ما در مقابل دشمن صلابتی ببخشد که خواب آنان را برای ایران عزیزمان آشفته سازد.


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

پیام بگذارید

نظرات ( 0 )