جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

توسعه زیست‌بوم نوآوری کشور00 نظر

توسعه زیست‌بوم نوآوری کشور
گزیده‌ای از صحبت‌های دکتر الیاسی در سیزدهمین همایش سالانه اساتید ودانشجویان ایرانی خارج از کشور

 

دکتر الیاسی

برخلاف اکثر موضوعاتی که در کشور دچار اعوجاج سیاست‌گذاری بوده‌اند، در علم و فناوری ثبات دغدغه داشته‌ایم که این موضوع مدیون رهبری است زیرا همواره از توسعه دانش در کشور حمایت کرده‌اند. نوسانات اقتصادی به‌راحتی روی همه برنامه‌های کشور تاثیرگذار بوده و هست. به همین دلیل این ثبات در حمایت از علم و فناوری راهگشاست.

هدف برنامه اول و دوم توسعه، توسعه علم و دانش و آموزش عالی بوده است. نتیجه این سیاست این است که امروز در هر نقطه‌ای از کشور دانشگاه وجود دارد. هر چند بسیاری از آنها با دانشگاه‌بودن فاصله زیادی دارند، اما چون برنامه‌ها رویکرد عدالتی داشته‌اند می‌توان گفت به هدفشان رسیده‌اند چراکه دسترسی بالایی برای همه اقشار به آموزش عالی فراهم کرده‌اند. از سال ۶۹ تا ۷۹ این سیاست کلی حاکم بوده است.

مرحله دوم سیاست‌های توسعه علمی کشور که از سال ۷۹ شروع شد، بر سیاست توسعه تحقیقات و پژوهش و فناوری‌های نوظهور تکیه داشت. تاسیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستادهای توسعه فناوری راهبردی یکی از این برنامه‌ها بوده است. همچنین تاسیس شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، تصویب نقشه جامع علمی کشور، توسعه پارک‌های علم و فناوری به‌ویژه در مجاورت دانشگاه‌ها و رشد مراکز تعالی کسب و کار، و تاسیس موسسات متمرکز بر تجاری‌سازی نتایج پژوهش‌‌های دانشگاهی و توسعه پژوهشگاه‌های کشور ماحصل این دوره است.

در دوره جدید که باید آغاز آن را از سال ۸۹ دانست تلاش بر این است که چرخه اقتصادی این پژوهش‌ها و مراکز علم هم ایجاد شود. تصویب و اجرای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی، تصویب قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و تقویت آن در امر صادرات، تصویب نظامنامه پیوست فناوری در قراردادهای بین‌المللی، توسعه نظام تأمین مالی اقتصاد دانش‌بنیان، اصلاح قانون حقوق مالکیت فکری و ارتقای زیست‌بوم نوآوری و استارتاپی کشور چیزی است که در این دوره دنبال شده است.

باید دهه اول این تلاش‌ها را دهه توسعه آموزش عالی و انتشارات علمی، دهه دوم را توسعه تحقیق و فناوری‌های نوظهور و دهه سوم را گذار به اقتصاد دانش‌بنیان و مبتنی بر نوآوری دانست. سختی مالی و تحریم‌ها باعث گرایش بیشتر ناخواسته به داخل شده است. باید گفت هر زمان که مشکل مالی داشته‌ایم در این حوزه بهتر عمل کرده‌ایم.

البته ما اکوسیستم ناقصی شکل داده‌ایم، بخش صنعت عقب است. با اینکه صنعت در دنیا موتور فناوری و پژوهش است، در ایران هنوز دانشگاه‌ها هستند که فناوری و پژوهش را پیش می‌برند.

امروز ما ۴۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان داریم که باید آن را ۴۰۰ به علاوه بقیه دانست. چراکه از این تعداد، در واقع ۴۰۰ شرکت به لحاظ اقتصادی فعالیت دارند. البته باید اذعان داشت که فضای نوآوری هم در اقصی‌نقاط کشور مثل دانشگاه توسعه پیدا کرده است. هر چند ۵۰ درصد ظرفیت‌های نوآوری و دانشگاه در تهران است. از میان ۴۰۰ شرکتی هم که گفته شد، صرفا تعدادی به بخش بزرگ اقتصادی بدل شده‌اند. الان در کشور این امید وجود دارد که می‌شود از علم و فناوری تاثیر اقتصادی دید و از حالت کالای لوکس و اشرافی بیرون آمده است.

مشکل این است که صنایع بزرگ کشور مثل صنایع سیمان، خودرو و... هنوز منابع‌محورند نه علم و تکنولوژی‌محور. همیشه در توسعه دو فاکتور خیلی مهم بوده است. یکی ثبات است که داریم و دیگری افرادی که توان دارند و انرژی می‌گذارند.

چالش‌ها و مشکلات اساسی پیش روی این زیست‌بوم را می‌توان این‌گونه تعریف کرد:

۱. پایین‌بودن نرخ نوآوری در شرکت‌های بزرگ خصوصی: توسعه پلت‌فرم‌های نوآوری باز و رفع نیازهای صنایع با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور.

۲. جدایی صنایع دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها از بدنه اصلی اقتصاد و اجتماع: تبدیل مسائل ملی به فرصت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و تمرکز بر توسعه کلان روندهای آینده.

۳. عدم استفاده بهینه از بین‌المللی‌سازی اقتصاد: ارائه بازار بزرگ کشور در مقابل یادگیری و ارتقای توانمندی فناورانه و توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان.

از دیگر سو ماموریت‌های معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری هم اینها هستند:

      ارتقای توان شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق: برای نمونه اجرای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، توانمندسازی شرکت‌های دانش بنیان و خلاق.

      ارتقای زیست‌بوم نوآوری کشور: نمونه‌های اجرایی مانند حمایت شتاب‌دهنده‌های نوآوری؛ حمایت از پهنه‌های نوآوری شهری؛ حمایت از ایجاد مراکز نوآوری.

      حل چالش‌های ملی با استفاده از راهکارهای فناورانه: نمونه اجرایی مانند حمایت از توسعه فناوری‌های راهبردی و طرح‌های کلان ملی؛ حمایت از توسعه توانمندی سرمایه انسانی.

تلاش می‌کنیم از شرکت‌های برتر حمایت کنیم. از طرف دیگر می‌کوشیم زیست‌بوم فناوری را نیز ایجاد کنیم. امروز این جرأت را یافته‌ایم که صنایع بزرگ را به دانش و فناوری پیوند بدهیم.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما