جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

انعکاس غیرمسئولانه یک خبر!00 نظر

انعکاس غیرمسئولانه یک خبر!
خبرگزاری ایرنا در خبر مربوط به دانشگاه مورخ روز شنبه 18 اسفندماه اقدام به انتشار نقل قولی خلاف واقع و غیراخلاقی از مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور کرده است که با رویکرد و فعالیتهای چندین ساله نهاد در تضاد بوده قویاً تکذیب می¬گردد.

 

:متن تکذبیه ارائه شده به خبرگزاری ایرنا به شرح ذیل میباشد


جناب آقای دکتر هاشمی

مدیرعامل محترم خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

با سلام و تحیت؛

احتراماً معروض می‌دارد روز گذشته (18/12/1397) خبری بدون رعایت اصول اخلاق حرفه‌ایِ روزنامه‌نگاری به نقل از اینجانب در سایت آن خبرگزاری محترم با این مضمون که «دانش آموختگان ایرانی تحصیل کرده در خارج از کشور در داخل به سادگی جذب بازار کار نمی شوند، از این رو برای جلوگیری از سرخوردگی آنها بهتر است که به کشور بازنگردند» منتشر شد که متأسفانه بازتاب زیادی در رسانه‌های داخلی و خارجی پیدا کرده است و باعث ایجاد شبهاتی در خصوص رویکرد نظام و مجموعه منتسب به مقام معظم رهبری (مدّ ظلّه العالی) به دانشجویان و دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور گردید. بدین وسیله، ضمن تکذیب خبر مذکور و محفوظ‌بودن حق اصلاح و درج این تکذیبیه بر اساس قانون مطبوعات در خروجی آن خبرگزاری محترم، با توجه به حساسیت‌های ایجاد شده پیرامون این خبر، در ادامه، نکاتی حضورتان اعلام می‌گردد:

1ـ بنده در تاریخ ذکر شده در خبر مذکور، هیچگونه مصاحبه‌ای با هیچ رسانه و خبرگزاری (به‌خصوص خبرگزاری ایرنا) نداشته‌ام، بنابراین اصل این خبر اصولاً فاقد اعتبار و قابل پیگرد قانونی از سوی این نهاد است.

2ـ تمام تلاش و تمرکز مجموعۀ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری(مدّ ظلّه العالی) از زمان تأسیس تا کنون، معطوف به ایجاد و تقویت تعاملات کشور با دانشجویان و دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور به منظور ایجاد انگیزه در  ایشان برای بازگشت و خدمت به کشور خودشان بوده است و اجرای برنامه‌های گذشتۀ این نهاد طی سال‌های گذشته ـ‌که با همکاری وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و امور خارجه و دیگر سازمان‌ها و نهادهای مرتبط برگزار شده است‌ـ، مؤید این مطلب می‌باشد و سابقۀ این ادعا در آرشیو اخبار خبرگزاری‌های و روزنامه‌های مختلف (به‌ویژه ایرنا) قابل پیگیری است.

3ـ آخرین تلاش این نهاد در راستای تحقق هدف فوق، برگزاری همایش «تقویت تعاملات علمی میان نخبگان ایرانی خارج از کشور با نخبگان جمهوری عراق» بود که در روز پنجشنبه مورخ 9/12/1397 در دانشکدۀ انرژی دانشگاه صنعتی شریف با حضور بیش از 120 نفر از دانشجویان و دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور و دانشجویان کشور عراق برگزار شد و خبرنگار آن خبرگزاری محترم نیز برای پوشش خبری این همایش حضور یافته بود و مصاحبه‌ای هم با اینجانب در خصوص اهمیت و جایگاه تأثیرگذار دانشجویان و دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور انجام دادند که به احتمال زیاد خبر منتشر شده، مربوط به خروجیِ تقطیع شدۀ مطالب آن مصاحبه بوده است که شایسته است متن کامل و بدون دستکاری مصاحبه مذکور، همراه با این تکذیبیه در خروجی آن خبرگزاری محترم منعکس شود.


سید ابومحمد مرتضوی

رئیس دبیرخانۀ نهاد

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

پیام بگذارید

نظرات ( 0 )