جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

امام در مسائل تخصصی کاملا به کارشناسان و متخصصان اعتماد داشت00 نظر

امام در مسائل تخصصی کاملا به کارشناسان و متخصصان اعتماد داشت
بشنویم از ناگفته‌های شخصیتی امام خمینی رحمت الله؛
سیزدهمین همایش سالانه اساتید ودانشجویان ایرانی خارج از کشور، با محوریت تمدن نوین اسلامی؛ فرصت ها و چالش ها

 

حجت‌الاسلام ‌و المسلمین نظام‌زاده

امام خمینی (ره) پایه‌گذار و بنیان‌گذار حرکت عظیم انقلاب بود و تبیین ویژگی‌ها و خصائل ایشان برای شناخت انقلابی که مرهون اوست لازم است. به همین سبب در اینجا برخی ویژگی‌های امام را ذکر می‌کنیم.

به‌طور خلاصه امام یک شخصیت برتر از نظر علم، تقوی و شجاعت بود. در زندگی شخصی بسیار منظم بود و در زندگی مدیریت زمان کامل داشت. همه کارهایش روی ساعت بود. در ۱۵ سالی که امام در نجف بودند حتی یک شب هم زیارت امیرالمومنین ایشان ترک نشد. تنها یک شب به علت بیماری نتوانستند در حرم حاضر شوند و از دور حضرت را زیارت کردند.

در سالی که امام در جماران بود هر روز ساعت هشت صبح نه حتی هشت و یک دقیقه - زنگی را فشار می‌دادند و ۳ نفر خلاصه‌ای از وضعیت ۲۴ ساعت گذشته کشور را به ایشان ارائه می‌دادند. در حالی که ایشان خودشان از طرق دیگر حتی رسانه‌های بیگانه در جریان اخبار بودند. حتی در ماجرای شهادت دکتر بهشتی هم که چند نفر می‌خواستند با مقدمه و در نظر گرفتن ناراحتی قلبی امام خبر را به ایشان بگویند، از امام شنیدند که من خودم از رادیوهای بیگانه خبر را شنیده‌ام.

هر روز نیم‌ساعت پیاده‌روی داشتند که در ساعت مشخصی انجام می‌دادند. روزانه تلاوت قرآن داشتند و در ماه رمضان این تلاوت بیشتر می‌شد. همه ملاقات‌های امام که کمتر فوریت داشتند در ماه رمضان لغو می‌شد و ایشان به تهجد و عبادت مشغول بودند. ایشان هر ماه یک ختم قرآن داشتند و در ماه رمضان سه بار قرآن را ختم می‌کردند.

امام مجاهد، شجاع و البته مردمی بود. پشتیبان آدم مجاهد و شجاع هم بود. در حوزه هنر و ادبیات و در مبارزه با ظلم از افراد حمایت و تقدیر می‌کرد، چه مستقیم، چه با پیام. امام از اخوان وقتی آن شعر را درباره 15خرداد سرود، با واسطه تقدیر کرد. وقتی رضاخان با چکمه وارد حرم حضرت معصومه شد و زنان همراهش هم حجاب درستی نداشتند، مرحوم شیخ محمدتقی بافقی در برابر رضا خان ایستاد و تذکر داد. امام از او حمایت کرد. بافقی به حرم حضرت عبدالعظیم تبعید شد، امام به دیدار او می‌رفت.

یک زمانی به امام گفتند شاید چیزهایی در ذهن مردم قم باشد و با نهضت همراهی نکنند. امام گفت من مردم قم را دودوزه کرده‌ام؛ همان‌طور که خیاط‌ها چیزهایی را برای اطمینان دو بار می‌دوزند. این حرف امام ناشی از شخصیت مردمی‌اش بود.

امام در مسائل تخصصی کاملا به کارشناسان و متخصصان اعتماد داشت و به توصیه‌های ایشان عمل می‌کرد. به دستورات دکترها هم دقیق عمل می‌کرد. یکی از دکترهای ایشان می‌گفت ایشان نه تنها مرجع خوب و رهبر خوبی بودند بلکه بیمار خوبی هم بودند، چراکه هر چیزی که به ایشان می‌گفتیم گوش می‌داد و عمل می‌کرد.

امام غیر از  ارتباط با مردم در خانواده هم بسیار نرم‌خو و اهل مدارا و احترام بود. چیزی را بر فرزندان و همسر تحمیل نمی‌کرد. حتی فرزندان خود را برای نماز صبح هم بیدار نمی‌کرد، مگر اینکه از او خواسته بودند. قبل از حضور خانم سر سفره دست به غذا نمی‌برد. نامه امام به همسرشان در سال ۱۳۱۳ و در سفر حج خواندنی است.

امام در زمان بمباران هیچ‌وقت به پناهگاه نرفت و گفت وقتی این جوانان سپاهی در خیابان ایستاده و به پناهگاه نمی‌روند من هرگز نخواهم رفت.

وقتی امام صدر بعد از علامه شرف‌الدین به لبنان رفت، مردم گفتند رجع السید الینا شابا، یعنی سید به میان ما برگشت آن هم در یک هیبت جوان. بعد از فوت امام، ما هم از فردی برخوردار شدیم که به‌حق شایسته جانشینی بود.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

پیام بگذارید

نظرات ( 0 )