فاطمیه
پنجمین جشنواره سفرنامه و خاطره نویسی
با تمهیدات بسیار ساده می‌توانیم از مهاجرت نخبگان جلوگیری کنیم

با تمهیدات بسیار ساده می‌توانیم از مهاجرت نخبگان جلوگیری کنیم 00 نظر

«فرهاد آذرمی» فارغ‌التحصیل پست دکتری عمران از «کینگز کالج لندن» است و هم‌اکنون به عنوان استاد مدعو مشغول تدریس و تحقیق در دانشکده‌ی عمران دانشگاه صنعتی شریف است. او که در راستای طرح جذب نخبگان ایرانی خارج از کشور به دعوت بنیاد ملی نخبگان و نهاد ریاست جمهوری به ایران برگشته تجربیات ذیقیمتی از تحصیل در خارج دارد. موضوع این گفت‌گو نیز معطوف به این محور است.
در تقدیر کشورها این نیست که توسعه یافته و یا توسعه نیافته باشند

در تقدیر کشورها این نیست که توسعه یافته و یا توسعه نیافته باشند 00 نظر

توسعه یک امر ساخت دست بشر است. در تقدیر کشورها این نیست که توسعه یافته و یا توسعه نیافته باشند. این انتخاب خود مردم کشور است. اما حقیقت این است که سخت‌ترین بخش توسعه بخش فنی آن نیست! بلکه یک نیروی سیاسی لازم است تا اراده‌ها را جمع کند و بفهماند که توسعه نیازبه از خودگذشتگی و صبر دارد و باید از منافع زود هنگام خود چشم‌پوشی کرد تا منافع بلند مدت بدست آید. جوامعی که این اراده را دارند می‌توانند به سمت توسعه پیش بروند.
انقلاب جلسات!

انقلاب جلسات! 00 نظر

در این نوشتار سعی شده است به صورت مختصر نقش جلسات شعر مشهد و خراسان در شکل‌گیری جریان شعر انقلاب این اقلیم بررسی شود.
فاطمه(س)،  فاطمه(س)  است

فاطمه(س)، فاطمه(س) است 00 نظر

در میان نوشته‌هایی که درباره‌ی شخصیت حضرت فاطمه(س) (س) و زندگی او نگاشته شده بی‌شک کتاب فاطمه(س) فاطمه(س) است مرحوم دکتر علی شریعتی یکی از شاعرانه‌ترین این آثار است، این اثر که حاصل سخنرانی دکتر در حسینه‌ی ارشاد است، هنوز که هنوز است، مورد علاقه‌ی جوانان و علاقه‌مندان و ارادتمندان حضرتش می‌باشد. آن‌چه در پی می‌آید خلاصه‌ای از این کتاب است. و اما بعد...
مکاشفه‌ی معنوی گوردر در «راز تولد»

مکاشفه‌ی معنوی گوردر در «راز تولد» 00 نظر

ادوارد مورگان فاستر در کتاب جنبه‌های رمان (ترجمه‌ی ابراهيم يونسی، اميرکبير، 1352) در تعريف رمان، کتابی را رمان می‌داند که حداقل دارای پنجاه هزار کلمه باشد و به همين سبب، شاید بتوان داستان‌هايی را که از قالب داستان کوتاه طولانی‌تر و از رمان (پنجاه هزار کلمه) کوتاه‌تر باشد، «رمان کوتاه» ناميد. نمونه‌های بسیاری از اين دست رمان‌ها در کشور ما نگاشته شده که شازده احتجاب اثر هوشنگ گلشيری، از جمله‌ی آن‌هاست. بر همين اساس، کتاب راز تولد، اثر ياستين گوردر نيز در رديف «رمان کوتاه» قرار می‌گيرد.
نظر اندیشمندان و سیاست‌مداران جهان در مورد انقلاب اسلامی  و امام خمینی(ره)

نظر اندیشمندان و سیاست‌مداران جهان در مورد انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) 00 نظر

انقلاب اسلامي پيچيده و اسرارآميز به نظر مي رسد، مساوات طلب است، اما در عين حال، سنتي نيز به نظر مي رسد. بيگانه گريز است، اما به ندرت انزواگرا است؛ و نمايانگر انقلابهاي فرانسه، روسيه و يا تجربه آمريكا نيست.
صلح و امنیت در خاورمیانه یا اعلام جنگ

صلح و امنیت در خاورمیانه یا اعلام جنگ 00 نظر

خبر اجلاس ورشو که برای بررسی چگونگی ایجاد صلح در خاورمینه وهمزمان با سفر خاورمیانه‌ای جان بولتون مشاور امنیت ملی و مایک پمپئو وزیر خارجه به منطقه اعلام شد، از چند منظر قابل تحلیل است. اولین نگاه که به بستر و زمینه این سفرهای ناگهانی می‌پردازد، اعلام خروج ناگهانی نیروهای ایالات متحده از سوریه از سوی رئیس جمهور آمریکا است.
برسد به دست جناب محترم سکه

برسد به دست جناب محترم سکه 00 نظر

این روزها که مدام به صعود بر قله های قیمت فکر می کنی، هیچ به فکر وصال و فراغ عشاق و همسران هستی؟! با این بالانشینی تو، دیگر کسی نه می تواند به ازدواج فکر کند و نه جدایی. آنهایی که از قبل جدا شده اند و اکنون محکوم به پرداخت مهریه ماهی یک سکه هستند با این اوضاع باید کام بک کنند و دوباره به زندگی متاهلی بازگردند...