جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

مهم‌ترین اخبار مهاجرت ایران و جهان11 نظر

مهم‌ترین اخبار مهاجرت ایران و جهان
مهم‌ترین اخبار مهاجرت ایران و جهان

 

یورونیوز: درخواست گروهی از جمهوری‌خواهان مبنی بر تحقیق پیرامون نفوذ چین در دانشگاه‌های آمریکا

شماری از اعضای جمهوری خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده همزمان با افزایش تنش بین واشنگتن و پکن، بر سر شیوع ویروس کرونا خواستار تحقیق در مورد تلاش حزب کمونیست چین برای «نفوذ» در دانشگاه‌های ایالات متحده شدند. در نامه گروهی از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان به وزیر آموزش کابینه دونالد ترامپ آمده است: نمی‌توانیم اجازه دهیم یک حکومت کمونیستی خطرناک با پول به نهادهای آموزش عالی ما دسترسی پیدا کند.

متن کامل خبر را اینجا بخوانید

WSJ: “Trump Administration Pushes to Extend Coronavirus Immigration Limits”


وال استریت ژورنال: دولت ترامپ: محدودیت‌های مهاجرتی بیشتری در راه است!

دولت ترامپ محدودیت‌های مهاجرتی را گسترش خواهد داد. بعضی از مشاوران رییس‌جمهور در تلاشند این محدودیت‌ها ماه‌ها یا حتی سال‌ها ادامه یابند. فرمان جدید که در ماه جاری انتظار آن می‌رود صدور برخی ویزاهای کوتاه مدت، کاری را ممنوع خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود کلاس ویزاهای H1b, H2b و ویزاهای محققان و اجازه کار مرتبط با آن را تحت تأثیر قرار دهد.

متن کامل خبر را اینجا بخوانید


خبرگزاری مهر: ۲ دانش آموخته‌ شریف در بین ۴۰ استاد برتر جوان رشته مدیریت دنیا

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه شریف، بر اساس رده بندی سایت Poets & Quants، دو دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف (مریم کوچکی ‌نژاد استاد دانشگاه نورت وسترن و علیرضا احمد سیماب، استاد دانشگاه اچ. ای. سی مونترال) در بین چهل استاد برتر جوان زیر ۴۰ سال در دنیا در رشته مدیریت انتخاب شدند. سایت Poets & Quants از معتبرترین سایت‌های آنلاین رشته مدیریت در دنیا است.

متن کامل خبر را اینجا بخوانید

فوربز: تجدید نظر در قانون مهاجرت می تواند محدودیت های جدیدی را بر ویزای H-1B اعمال کند

دولت ترامپ ممکن است به زودی مجموعه دیگری از محدودیت‌های مهاجرتی را به منظور محدود کردن ویزاهای H-1B برای دانشمندان و مهندسان متولد خارجی پیشنهاد دهد. برخی از ناظران، این نمایش‌های عمومی برای محدود کردن مهاجرت را تلاشی برای خنثی کردن انتقادات نسبت به مدیریت دولت در بحران کروناویروس می‌دانند. با این حال محدودیت‌های جدید ممکن است به شکل تعلیق ورود دارندگان ویزای H-1B  که از خارج از کشور وارد می‌شوند و یا تحمیل شرایط جدید نسبت به ورود مهاجران باشد برآورده کردن این شرایط جدید دشوار خواهد بود. در همین راستا برخی از اقتصاددانان با خاطرنشان کردن تاثیر این تصمیمات اذعان داشتند که روش بهبودی از رکود اقتصادی جذب سرمایه گذاران بیشتر، کارآفرینان و افراد بسیار مولد است – نه اینکه آنها را به سمت کشورهای دیگر سوق دهیم.

متن کامل خبر را اینجا بخوانید


بنیاد ملی نخبگان: آمار جذب متخصصان ایرانی غیرمقیم ارائه شد/ بازتاب موفقیت در رسانه‌های خارجی

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ زیست بوم فناوری و نوآوری در سال‌های اخیر با حمایت‌های انجام شده رشد خوبی را تجربه کرده است، تعداد زیادی از محققان ایرانی غیر مقیم به کشور بازگشته‌اند و رونق بخش فعالیت‌های استارتاپی و دانش بنیان شده‌اند. در شرایطی که اخباری نامعتبر سعی در ارائه آماری نادرست از مهاجرت دانشجویان تحصیل‌ کرده دارند، خوب است نگاهی به آمار بازگشت متخصصان و محققان به کشور نیز داشته باشیم. متخصصانی که به کشور بازگشتند و در یاری گر زیست بوم فناوری و نوآوری شدند.

در دومین جلد از کتابی که با همت گروهی از کارشناسان رصد خانه مهاجرت ایران گردآوری شده به برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور می‌پردازد. برنامه‌ای که برای بهره مندی از دانش و تجربه محققان و متخصصان ایرانی خارج از کشور در قالب برنامه‌هایی مانند پسا دکتری، فرصت مطالعات، اساتید مدعو و تاسیس شرکت‌های فناور طراحی شده است.

نگاهی به آمار و ارقام به کارگیری متخصصان ایرانی بازگشته به کشور در حوزه‌های گوناگون تخصصی علمی و فناورانه یکی از بخش‌های جذاب این کتاب است که دیدی روشن به مخاطب می‌دهد. بر اساس آمار ارائه شده در این کتاب با ایجاد زیرساختی مناسب، مشارکت بیش از ۴ هزار و ۷۰۰ نفر از متخصصان و محققان ایرانی خارج از کشور در این برنامه انجام شده است و بیش از هزار و ۲۰۰ نفر از محققان ایرانی دانشگاه‌های برتر دنیا هم اکنون به کشور بازگشته‌اند. شرح دقیق برنامه‌ها مانند تعداد اجرای طرح‌های فناورانه، موسسات و مراکز به کارگیری این افراد کامل در کتاب آمده است.

 متن کامل خبر را اینجا بخوانید


خبرگزاری مهر: رتبه ایران در مهاجرت/ تأکید بر وضعیت معیشتی دانشجویان نخبه 

در جلسه ۱۳۰ ستاد راهبری اجرای نقشۀ جامع علمی کشور، به ریاست سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد. رئیس پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه موضوع بازگشت نخبگان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، گفت: با توجه به رتبۀ کلی دانشجویان مهاجر، کشورمان از نظر نرخ مهاجرت دارای رتبۀ بین ۱۶ تا ۲۰ است و تحت هیچ عنوان، رتبۀ بالایی ندارد. ملکی ادامه داد: باید در موضوع سیاست گذاری برای بازگشت نخبگان کار دقیقی صورت گیرد و سازوکارهای مؤثری در این زمینه وضع شود.

متن کامل خبر را اینجا بخوانید


صدای آمریکا: نگرانی دانشجویان خارجی ساکن آمریکا  نسبت به دستور مهاجرت ترامپ 

دستورالعمل اخیر دولت آمریكا مبنی بر تعلیق صدور مجوزهای اقامت دائم قانونی (كارتهای سبز)، دانشجویان بین المللی را در دانشكده‌ها و دانشگاه‌های آمریكا نسبت به ثبت نام و برنامه‌های آینده خود نا مطمئن كرده است. تعلیق و کاهش فعالیت‌های ویزایی در آمریکا بسیاری از دانشجویان را نگران کرده است که قبل از ابطال ویزای خود نتوانند فرایند اداری دریافت ویزاهای همچون OPT و H-1B  را طی کنند.

صنعت آموزش عالی در ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ بر اساس شواهد مستند در رقابتی تنگاتنگ با سایر کشورهایی قرار داشته است که شهریه پایین، فرایند مهاجرتی ساده‌تر و جنجال‌های کمتری را برای دانشجویان بین المللی به ارمغان می‌آورند. بر اساس تخمین Inside Higher Ed ثبت نام دانشجویان بین المللی در سال آینده می‌تواند تا ۲۵ درصد کاهش یابد که این امر می‌تواند به معنای از دست دادن ۲۳ میلیارد دلار درآمد باشد. طبق قانون مهاجرت و تابعیت، دانشجویانی که قادر به حفظ ویزای خود نیستند، ۶۰ روز فرصت دارند تا به کشور خود بازگردند.

متن کامل گزارش را اینجا بخوانید 

The Scientist: The Pandemic’s Effects on Recruiting International STEM Trainees


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 1 )

نظر شما