جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

امسال بدلیل شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها، اعزام دانشجویان به عتبات و برگزاری مراسم اربعین، ممکن نیست.00 نظر

امسال بدلیل شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها، اعزام دانشجویان به عتبات و برگزاری مراسم اربعین، ممکن نیست.
گفتگوی صمیمی با آقای میردامادی معاون اداری، مالی و پشتیبانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور

 

سید مصطفی میردامادی معاون اداری، مالی و پشتیبانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور، در گفتگویی صمیمی با تیم تحریریه نهاد، از مسئولیت‌ها و برنامه‌هایشان در سازمان حج و زیارت و از علاقمندی و توانمندی‌شان در ارتباط موثر با قشر دانشجو و در نهایت حضورشان در نهاد گفتند.

معاون اداری، مالی و مسئول کاروان‌های زیارتی نهاد در این گفتگو، به بیان روایتی در خصوص اهمیت این سفرها پرداخت و گفت: «مهم‌ترین هدف این سفرها فرهنگ سازی و رفع دغدغه فکری و معنوی در دانشجویان بوده و در این راستا روحانیون دانشگاه و مبلغین انجمن‌های اسلامی با مطرح کردن رسالت‌ها و اهداف مذهبی، دانشجویان را در این هدف همراهی می‌کنند.» ایشان در ادامه با تاکید بر اینکه «انگیزه بازگشت» در همه‌ی دانشجویان ایرانی خارج از کشور وجود دارد بیان کردند:« در سفرهایی که همراه دانشجویان داشتم، دیدم که همگی آمادگی و عشق به میهن را در وجودشان نهادینه کرده‌اند؛ این استنباط غلطی است که دیگران فکر کنند، دانشجویان خارج از کشور نسبت به فرهنگ، میهن و ... بی تفاوت هستند؛ آنچه ما در طول تعاملات چندین ساله‌ی خود و سفرهای بسیاری که با این دانشجویان داشتیم دریافتیم، این است که دانشجویان خارج از کشور حتی علاقمندی و انگیزه بیشتری نسبت به دانشجویان داخل کشور دارند.»

دیگر اهداف ستاد عمره و عتبات نهاد نمایندگی رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور:

- تبیین و تعمیق ارزش‌های اسلامی در میان دانشجویان

- برنامه ریزی و تسهیل سفرهای زیارتی همراه با معرفت عمره و عتبات دانشجویان 

- جذب حداکثری دانشگاهیان به مفاهیم و سفرهای زیارتی عمره و عتبات (گستردگی برنامه‌های فرهنگی خاص)

- ارتباط موثر و مستمر با دانشجویان خارج از کشور در مقاطع مختلف قبل، حین و بعد از سفرهای زیارتی

حاج آقا میردامادی در ادامه به بیان خاطراتی از این سفرها پرداختند و از دگرگون شدن احوال دانشجویان و عمق ارتباطشان طی این سفرهای زیارتی گفتند:« در یکی از سفرهای عتبات دانشجویی و در حین اجرای روایت «احلی من العسل»، مردی میان‌سال و خوش صحبت شروع کرد به بیان علت حضورش در این سفر و این که چقدر نقش انجمن‌ها و اتحادیه‌های اسلامی در بازگشت همان احساسات قدیمی، شهادت، عشق به میهن و ... ، در او موثر بودند. گاهی انسان به اشتباه احساسات و امیال جوانی‌اش را فراموش می‌کند اما مهم آن است که این احساسات هرگز در انسان نمی‌میرند و با تلنگری، هر چند کوچک، به همان احساسات گذشته بازمی‌گردند» 

یکی از برنامه‌های فرهنگی ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان که به‌صورت انحصاری برای کاروان‌های دانشگاهی برگزار می‌شود و طبق نظرسنجی‌های انجام‌شده در دوره‌های گذشته از استقبال خوبی برخوردار بوده، همایش «احلی من العسل» در کربلای‌معلی است.

این برنامه روایتگری که در سالن همایش‌های بعثه مقام معظم رهبری در کربلا برگزار می‌شود، تلفیقی از واقعه کربلا و عاشورا تا انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس است که با اجرای راویان بعثه مقام معظم رهبری برای دانشجویان به تصویر کشیده می‌شود.

سید مصطفی میردامادی - عتبات دانشجویی سال ۹۸

ضرورت برنامه ریزی برای استفاده مناسب از سفر معنوی عتبات

مسئول پشتیبانی و اعزام عمره و عتبات دانشجویان در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور ادامه داد: مجموعه نهاد، سفرهای زیارتی عمره و عتبات را برگزار کرده و هر ساله در صدد برگزاری هر چه بهتر آن است؛ هدف ما این است که این سفرها با حداقل هزینه برای دانشجویان برگزار شود و در این راه بتوانیم با همکاری مجموعه‌های مربوطه از خدمات زمینی، ریلی، طبخ غذا، اسکان و … در همراهی زائرین دانشجوی خارج از کشور به عمره، عتبات و ... نیز بهره‌مند شویم.

ایشان به عنوان مسئول اداری مالی در خصوص روند اجرای برنامه‌های مصوب در چارچوب ضوابط اجرایی و همچنین بهینه سازی مصرف بودجه‌ها و صرفه جویی در هزینه‌ها کارهای خوبی صورت گرفته و این نهاد از این منظر جزو دستگاه‌های پیشرو بوده است

سید مصطفی میردامادی، مسئول پشتیبانی و اعزام عمره و عتبات نهاد، با اشاره به نزدیک شدن به ایام اربعین اظهار کرد: باتوجه به اینکه زیارت و تشرف به عتبات امری مستحب است و جایگاه ویژه اربعین، سناریو‌های مختلفی را برای اعزام زائران و برگزاری مراسم در دستور کار داشتیم، اما فعلاً جمع‌بندی نهایی انجام نشده است؛ در هر صورت با توجه به شیوع ویروس کرونا در سراسر دنیا و همچنین بسته شدن پروازها و مرزها  دیگر امکان برگزاری این برنامه را نداریم و معلوم هم نیست که در چه زمانی دوباره بتوان این برنامه را برگزار کرد. 

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما