/layouts/Nahad_leftless.master
/fa/ViewContent/
nobody
English
۳ ارديبهشت ۱۳۹۳
~/Sections/,fa,ViewContent,Content.ascx
~/temp/402_110_150_bymax_currency2
:: پرداخت ارز دانشجویی و درمانی در بانک ملت متوقف شد/ بانک مرکزی: بی خبریم!

بر اساس بخشنامه صادر شده از سوی بانک ملت خطاب به تمامی شعب این بانک پرداخت ارز دانشجویی و درمانی به دلیل مدیریت منابع ارزی این بانک متوقف شده است و تنها در شرایط خاص به برخی بیماران این خدمات ارائه می‌شود.
بانک ملت در بخشنامه‌ای به صورت ناگهانی پرداخت نقدی ارز دانشجویی و درمانی را در تمامی شعب خود ممنوع اعلام کرد.به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سفیر، در حالی‌ که چند شبانه روز است، صف طویلی از پدران و مادرانی که از اقصی نقاط کشور برای دریافت نامه ارز دانشجویی از ساعت دو تا سه نیمه شب جلوی ساختمان وزارت علوم در شهرک غرب تهران تشکیل می‌شود، بانک ملت ناگهان پرداخت نقدی ارز دانشجویی را متوقف کرد.

بر اساس بخشنامه صادر شده از سوی بانک ملت خطاب به تمامی شعب این بانک پرداخت ارز دانشجویی و درمانی به دلیل مدیریت منابع ارزی این بانک متوقف شده است و تنها در شرایط خاص به برخی بیماران این خدمات ارائه می‌شود.

دانشجویانی که با هزینه شخصی جهت تحصیل به خارج از کشور می‌روند بر اساس فرآیند تعریف شده در وزارت علوم در صورت تشکیل پرونده و ثبت مدارک در سامانه نشا می‌توانند از برخی تسهیلات همچون بهره‌مندی از حدود 12500 دلار در هر ترم به نرخ دولتی جهت هزینه تحصیل و زندگی بهره‌مند شود.

بسیاری از دانشجویانی که با هزینه شخصی برای تحصیل به خارج از کشور می‌رفتند تا پیش از جهش ناگهانی قیمت ارز از این خدمات وزارت علوم استفاده نمی‌کردند، اما با افزایش چشمگیر قیمت ارز در روزهای اخیر والدین و دانشجویان بسیاری برای استفاده از این خدمات به وزارت علوم مراجعه می‌کنند.

وزارت علوم که پیش از این قصد داشت نامه‌های معرفی دانشجویان به بانک‌ها برای دریافت ارز در ترم دوم را از بهمن ماه به دانشجویان و یا والدین آنها تحویل دهد به دلیل اعتراضات فراوان متقاضیان استفاده از این تسهیلات که در روزهای ابتدایی هفته گذشته منجر به تجمع و شعارهایی در محوطه وزارت علوم شد، از سه شنبه هفته گذشته روند معرفی دانشجویان به بانک‌ها را آغاز کرده است.

با توجه به روند تعریف شده در وزارت علوم، دانشجویان یا والدین و یا وکلای آنها برای استفاده از این تسهیلات موظف به هماهنگی با یکی از شعبات بانک‌های عامل برای دریافت ارز پیش از دریافت نامه معرفی از سوی وزارت علوم که تنها یک بار صادر می‌شود هستند.

بانک ملت نیز از جمله بانک‌های عامل است که در این زمینه همکاری خوبی با متقاضیان ارز دانشجویی داشت اما امروز ناگهان پرداخت ارز دانشجویی را حتی به افرادی که چند روز پیش با شعب بانک ملت برای دریافت ارز دانشجویی هماهنگی‌های لازم را انجام داده بودند متوقف کرد، این در حالی است که متقاضیان استفاده از این تسهیلات چند روز گذشته از نیمه های شب تا پایان ساعت اداری برای دریافت نامه معرفی به آن شعبه در محوطه بیرونی وزارت علوم صف کشیده بودند!

خبرنگار سفیر به دنبال این تصمیم بانک ملت در تماس با مسئولان اداره سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی دلیل چنین دستوری را جویا شدند اما مسئولان و کارشناسان این اداره تاکید کردند که چنین بخشنامه‌ای از سوی بانک مرکزی صادر نشده و آنها کاملا بی‌اطلاع هستند.

از سوی دیگر مسئولان اداره بین‌الملل بانک ملت مرکزی با تائید صدور چنین بخشنامه‌ای تاکید کردند که تنها از طریق حواله در صورتی که ذینفع ایرانی نباشد آن هم در کشوری که بانک ملت امکانش را داشته باشد ارائه خدمات ارز دانشجویی و درمانی به صورت غیرنقدی میسر است.

گفتنی است این بخشنامه با شماره 5/4534 به تاریخ دهم دی ماه و با امضای آقایان سعیدی و دنیا دیده به کلیه واحدهای ارزی بانک ملت ابلاغ شده است.